Számomra elég nehezen emészthető ez a vers. Minden versszakot kétszer el kellett olvasnom, hogy megértsem az egészet. Ahogy egyre jobban kitárult előttem a vers világa, egyre jobban ellepett egy nyomasztó érzés. Ez a hajó sok mindenen keresztül ment, és olyan, mintha nem tudna meghalni. Sőt, mintha még mindig gyerek lenne. Rimbaud annyira gyermekien írja le az egészet, érezhető, hogy a hajó még nem tapasztalt meg sok mindent, mert még él benne a gyermeki tudatlanság. Ez miatt élvezhetett mindent, amivel szembe került, még a vihart is, a villámokat, az örvényt, amitől a felnőttek félnének. Ezért kissé tragikus, amikor elsüllyed, mert még nem élt eleget. A gyermeki jóság, az ártatlanság is megvan benne, ugyanis nem a saját sorsán siránkozik, hanem azt mondja: "Sajnálom Európa kivénhedt földjeit." De mégis rádöbben, hogy így már nem kéne élnie, de nem tud meghalni. Egyszerűen csak vágyakozik a számára édes halál után, ami nem jön, még nem szenvedett eleget. Pedig mit ér egy hajó a tengerfenéken? Ő nem erre hivatott, kell, hogy legyen valami célja az életének. Aztán pedig rátörnek az emlékek... Szerintem mindannyian vissza szeretnénk menni a gyermekkorunkba, hiszen az egész csak a játékból állt. Nem szenvedtünk, nem voltak elvárások, amiket teljesíteni kell, sokkal nyugodtabb, gondtalanabb életünk volt. De sajnos elmúlt, és nem jön vissza többé soha már...
Rimbaud: A részeg hajó
2009.12.24. 22:12A bejegyzés trackback címe:
https://kicsispongya.blog.hu/api/trackback/id/tr231621454
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
oFő 2010.01.06. 10:50:02
hidd el, vannak a felnőtt életnek is szépségei - pl a felelősség is ilyen. nem akarlak elkedvetleníteni, de leginkább ez a köztes időszak (se gyerek, se felnőtt) a kellemetlen, az útkeresés, énkeresés.