Tolsztoj: Ivan Iljics halála

 2009.12.25. 21:04

Ez a regény szerintem enyhén szólva borzalmas... Az egészben az első fejezet a legjobb, az a legizgalasabb. A többi csak túlfokozza a főszereplő és az olvasó szenvedéseit... Amikor az első fejezetet olvastam, úgy gondoltam, hogy egész jó könyvnek nézünk elébe és kedvet kaptam a folytatáshoz is. De ahogy haladtam tovább és kénytelen voltam elmélyülni benne, egyre jobban elment tőle a kedvem, a vége már szenvedés volt. De valahogy a sikerült a végére érnem! Túlságosan homályosan fogalmaz és nem értem, miért kell ennyire elhúzni. Miért hiszi, hogy jól sikerült az élete, ha nem sikerült "normális" családban élnie? Az ember nem attól boldog, hogy a karrierje magasan ível, hanem a családi élete a legfontosabb. Ha ott nem sikerült megtalálnia a boldogságot, akkor máshol fölösleges keresnie.                                     

Szinte az egyetlen dolog, ami megfogott benne, az a kajszilovizmus (Minden ember halandó. Kaj ember, tehát Kaj haladó.). Abban igaza van, hogy erre nem mindenki jön rá azonnal. Sokszor, ha hallunk például egy ritka betegségről, azt mondjuk: "Annyira nem lehetek szerencsétlen, hogy pont engem találjon meg!" Pedig de! Van rá esély, mert senki sem rendelkezik a boldogság vele született jogával. Nincs eleve elrendelve, hogy mindenki boldog életet fog élni. Azért küzdeni kell, és sokan elbuknak. Ivan Iljicsnek sem sikerült elérnie, csak azt, hogy boldogan halt meg. Szerintem ez édeskevés... Mit ér a boldog halál egy nyomorúságos élethez képest?

A bejegyzés trackback címe:

https://kicsispongya.blog.hu/api/trackback/id/tr481623091

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

oFő 2010.01.06. 10:39:33

szerintem fontos. képzeld el, ha még az sem lett volna, hanem úgy hal meg, mint Josef K., Kafka hőse: mint egy kutya! az az igazán borzasztó. egyébként pedig láttunk már olyanokat, akik a fénykorukban hatalmas karriert futottak be, pénz, partik, nők termettek nekik bőven, és aztán egy szegényházban haltak meg egyedül, vagy gyógyíthatatlan betegségben, mindenkitől elhagyatva. Tolsztoj arra tanít, amit te is írtál, hogy egyszer eljön az idő, amikor kiderül, hogy mi a fontos. hát a lélek, a lélek, és a család is, hiszen annak van (vagy kellene lennie) a legtöbb köze a lélekhez.
süti beállítások módosítása